Dopis - Přijeď a poznej můj kraj

Ahoj Petře.

Chtěl by sem tě pozvat k nám do České republiky. Máme tu spoustu hezkých památek a příjemnou kulturu. Největší centrum památek je Praha. V centru září jako diamant Pražský hrad, který je nejvýznamnější kulturní a historickou památkou. Stavba Pražského hradu byla zahájena koncem devátého století knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců. Raně středověké hradiště bylo opevněno příkopem a valem z kamene a hlíny. Komplex Pražského hradu je tvořen třemi nádvořími, několika zahradami a dalšími významnými historickými stavbami. Nejznámější součástí komplexu Pražského hradu je chrám sv. Víta. Pražský hrad je i významným kulturním centrem a patří mezi turisty nejnavštěvovanější místa v Praze. Doporučuji ti ho také navštívit večer je nádherně osvícen a je tam klid.

Další nádhernou památkou, která dodává Praze majestátnost je Karlův most. Je to jeden z nejkrásnějších mostů světa. Tento most je nejstarší stojící most přes Vltavu v Praze. Stavba mostu začala v roce 1357 pod záštitou krále Karla IV. a byla dokončena v roce 1402. Obchodovalo se zde, soudilo a také se zde pořádaly turnaje. Most měl i velký vojenský význam. Nejhorším obdobím pro něj byly ničivé povodně a válečné konflikty. Karlův most, který je z pískovcových kvádrů, je dlouhý 515,76 m, široký 9,5 m, 13 m vysoký nad normální hladinou, spočívá na 16 obloucích nestejného rozpětí od 16,62 do 23,38 metru.

Také ti doporučuji navštívit Vyšehrad, který patří mezi významný místa české historie. Toto místo se tyčící nad tokem Vltavy. Byl zde vybudován románský hrad s knížecím palácem, bazilika sv. Petra a Pavla s kapitulou, která byla od roku 1070 podřízena přímo papeži, rotunda sv. Martina a bazilika sv. Vavřince. Hradby byly poničeny v době husitských válek. Velkých změn Vyšehrad doznal v 17. století, kdy byl přebudován v mohutnou vojenskou pevnost. V podstatě se zachovala pouze vyšehradská kapitula s kostelem sv. Petra a Pavla. Ke zrušení pevnosti došlo v roce 1866. V dalším letech zde vznikly parky a byl zde rozšířen hřbitov.

Mezi poslední památku prahy co by si měl určitě navštívit ti doporučuji Národní divadlo. Budova Národního divadla patří k nejpamátnějším stavbám nejen Prahy, ale celé České republiky. Základní kámen Národního divadla byl slavnostně položen 16.5.1868. Postaveno bylo podle projektu architekta Josefa Zítka ve slohu severoitalské pozdní renesance. První vystoupení se zde odehrálo v červenci 1881. V srpnu téhož roku, dříve než bylo otevřené pro veřejnost, divadlo vyhořelo. Obnovu Národního divadla financovanou z veřejných sbírek celého národa vedl Josef Schulz. Národního divadlo bylo otevřeno 18.11.1883.

Tohle ti doporučuji navštívit jenom v Praze. Česká republika je hezký a rozlehlý kraj. Když vyjedeš z centra prahy a vydáš se dál tak se určitě zastav v Kutné Hoře. Celá Kutná Hora je zapsána na seznam světového kulturního dědictví Unesco. Historie středočeského městečka Kutné Hory je nerozlučně spjata s těžbou a zpracováním stříbra. Původně hornická osada ležící nad říčkou Vrchlicí se ve 2. polovině 13. století rychle přeměnila na královské horní město, kde se začaly razit pražské groše. Svou pozici druhého nejvýznamnějšího města po Praze si podrželo do konce 16. století. Kouzlo a půvab hornického městečka spočívá zejména v tom, že díky svému bohatství, které přetrvávalo několik století je zde k vidění řada historických budov různých stavebních slohů, které tvoří vysoce působivý kompaktní celek s mimořádnou panoramatickou působivostí. Ze všech ulic, domů i kostelů tu na návštěvníky doslova dýchá dlouhá historie města, plná významných dějinných událostí.

Když ti bude ze všeho toho cestování a historického poznání teplo a budeš se chtít ochladit tak zajeď do Koněpruských jeskyní. Leží v turisticky velmi atraktivní oblasti mezi hrady Karlštejn a Křivoklát. Jsou vzdáleny 5 km jižně od města Berouna a snadná dostupnost je i z Prahy. Koněpruské jeskyně jsou nejdelší jeskynní systém v Čechách. Vznikly v devonských vápencích starých až 400 miliónů let. Jsou vyvinuty ve třech výškových úrovních s výškovým rozdílem mezi jednotlivými patry asi 70 m. Jejich celková délka přesahuje 2 km, zpřístupněná trasa je dlouhá cca 590 m a její prohlídka trvá 1 hodinu. Tyto jeskyně jsou přístupné veřejnosti od roku 1959, prohlídková trasa vede jeskynními chodbami přes několik dómů s krápníkovou výzdobou a končí ve svrchním patře jeskyní, kde byla v letech 1460 - 1470 v činnosti penězokazecká dílna, v níž se vyráběly falešné husitské haléře.

Jestli nezabloudíš v jeskyních a líbil se ti Pražský hrad tak navštiv i jiné hrady v České zemi. Doporučuji ti Karlštejn, který se tyčí nad řekou Berounkou. Karlštejn nevznikl jako správní centrum panství nebo královské sídlo, ale od počátku byl určen jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek relikvií a říšských korunovačních klenotů. Později zde byly uloženy i české korunovační klenoty. Pojmenován byl po svém zakladateli Karlu IV., českém králi a císaři Svaté říše římské a stavěn byl podle plánů Matyáše z Arrasu v letech 1347 – 1355. Husitství ukončilo nejslavnější éru existence Karlštejna. Po smrti Karlova syna Václava IV. přestali čeští králové svůj hrad navštěvovat. Sídlila tu pouze posádka, která měla za úkol Karlštejn chránit. Hrad začal pozvolna pustnout. Do podoby hradu zasáhla pozdně gotická a zejména renesanční přestavba, provedená v době Rudolfa II. V letech 1877–1899 byla provedena celková puristická rekonstrukce hradu, při níž hrad získal svou dnešní tvář.

Nebo navštiv zámek Konopiště. Je to romantický zámek s rozlehlým parkem, růžovou zahradou, skleníky, oranžérií a střelnicí ve stejnojmenné části města Benešov ve středních Čechách, 40 km jihovýchodně od Prahy. Leží asi 2 km na západ od centra Benešova. Předchůdcem zámku byl gotický hrad Konopiště, který vznikl zřejmě na konci 13. století, kdy byl opěrným bodem předáka jedné ze šlechtických stran, pražského biskupa Tobiáše z Bechyně. Postupem času se na Konopišti vystřídalo mnoho šlechtických rodů, mezi jinými Šternberkově, Hodějovští z Hodějova, Vrbové z Vrtby. Právě za jejich držení došlo k rozsáhlým barokním úpravám zámecké budovy, a to zvláště v jižní části zámku. Jak už sem jednou psal Česká země je nádherný a velice rozlehlý kraj, ani já sám sem ho za svůj celý život neprocestoval. Dám ti ještě poslední radu kam zajet. Navštiv také zapadlé vesnice, které se dají z těží najít na mapě. Najdeš tu přívětivé lidi a nádhernou přírodu. Ahoj a napiš mi jak se ti Česká republika líbila.

Hodnocení slohové práce Dopis - Přijeď a poznej můj kraj

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  9. listopad 2007
  9 025×
  1009 slov

Komentáře ke slohové práci Dopis - Přijeď a poznej můj kraj