Kolíky se nejčastěji používají ke spojení dvou nebo více částí, nebo k zajištění přesné vzájemné polohy spojovaných částí. Vyrábí se z oceli.
Válcový kolík - Může být vodící (zajištuje vzájemnou polohu části při pohybu jedné z nich),nebo zajišťovací (zajišťuje při demontáži žádanou vzájemnou polohu spojovaných částí)
Kolíky s konci k roznýtování - Umožňují otočné a kloubové spojení dvou součástí. Roznýtováním se zabraňuje vypadnutí kolíku. Mají stejnou funkci jako spojovací čepy.
Pružné kolíky - Jsou kalené. Vnější průměr kolíku je o něco větší než průměr díry, do níž se zaráží takže v ní pruží. Je vhodný pro spoje na které působí chvění nebo rázové síly. Jejich spolehlivost se demontáží nezměňuje.
Rýhované kolíky - Mají tři podélné rýhy rovnoměrně rozdělené po obvodu. Rýhy mají po celé délce stejnou nebo i nestejnou hloubku a jsou buď v celé délce nebo jen v části délky kolíku. Vytlačením rýh vzniknou na kolíku výstupky, které se po zaražení kolíku do díry stlačí a pružností vyvolají značný radiální tlak. Rýhované kolíky jsou proto odolné proti uvolnění. Nehodí se však pro spoje,které se často rozebírají. Spoj s těmito kolíky je levnější než s kolíky kuželovými neboť díra je jen vyvrtaná.
Kuželové kolíky - Dosahuje se s nimi pevného spojení - po demontáži zajišťují vzájemnou polohu spojovanýchčástí. Jsou určeny převážně pro neprůchozí díry. Jejich kuželovitost zajišťuje samosvornost. Díry pro tytokolíky se po vyvrtání musí vystružit. Zaražením kolíku do díry vznikápružná deformace v kolíku i ve spojovaných částech. U otáčejícíchse součástí konce kolíků nemají vyčnívat, aby se zabránilo úrazu. Nejčastěji se kuželové kolíky používají jako zajišťovací k zajištění často pracně seřízené a nastavené vzájemné polohy spojovaných částí nebo jako spojovací jimiž se přenášejí menší síly nebo menší kroutící momenty.
Kuželové kolíky s vnějším závitem nebo s vnitřním závitem a s hlavou - Jsou vhodné pro spoje s neprůchozí dírou, aby bylo možno kolík uvolnit a vyjmout.
Pauzik
28. prosinec 2012
8 598×
305 slov