Černobílá fotografie

Práce s černobílým filmem je daleko obtížnější než s barevným, protože si musíme představit, jak bude zvolený motiv vypadat v černobílém provedení. Jde o neobyčejnou techniku, umožňující vyjádřit vlastní pocity a podělit se o ně s ostatními.

Jak vlastně vzniká obraz u černobílé fotografie?

Nejenže potřebujeme fotoaparát, ale také film, který byl vyroben potmě a je uchován v důkladných obalech, aby na něj nedopadlo světlo. Je to vlastně průhledná fólie, silná asi 0,1mm, zvaná podložka. Na její jedné straně je nanesena citlivá vrstva (asi 0,01mm) želatiny, v níž jsou rozptýleny mikroskopické krystalky bromidu stříbrného a jiných chemikálií. Pro nás je nejdůležitější bromid stříbrný, je to sloučenina brómu a stříbra, látka chemicky jednoduchá, ale po fyzikální stránce je každý jeho krystal pravým divem. Zábleskem světla se malá část bromidu rozloží a uvolní se několik atomů kovového stříbra, které zůstanou uloženy v krystalu. Promítneme-li na citlivou vrstvu filmu obraz vytvořený fotoaparátem, vyloučí se v silněji osvětlených místech více, v slaběji osvětlených méně stříbra. Tak se na filmu trvale zachytí obraz, toho co jsme fotografovali. Tomuto ději říkáme expozice nebo exponování. Tento obraz není viditelný, říkáme mu latentní (tj. skrytý). Aby se stal viditelný je nutno film vyvolat ve vývojce. Chemikálie v ní obsažené působí rychleji na krystaly zasažené světlem, následkem toho se latentní obraz zesílí a stane se viditelným. V další fázi procesu, při ustalování, se ustalovačem rozpustí nespotřebovaný bromid stříbrný. Film tím ztratí svou citlivost ke světlu a promění se v negativ. Praním v čisté vodě a usušením filmu ukončíme negativní proces. Negativ se jmenuje proto, že zachycuje světelné hodnoty fotografovaného předmětu převráceně, tedy negativně. Co bylo ve skutečnosti světlé, je tmavé a naopak.

Z negativů můžeme zhotovit libovolný počet pozitivů, zvětšováním nebo kopírováním na fotografický papír. Tento papír je opatřen podobnou citlivou vrstvou jako film a po expozici ve zvětšovacím nebo kopírovacím přístroji se již řečeným způsobem vyvolá, ustálí, vypere a usuší. Na papíře tedy vznikne negativ negativu, tj.pozitiv, odpovídající skutečnosti.

Hodnocení referátu Černobílá fotografie

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  3 999×
  323 slov

Komentáře k referátu Černobílá fotografie