Televize versus divadlo

Dozajista, každý znáte Jaroslava Vrchlického (vlastním jménem Emil Frída), který je jedním z velikánů české literatury, a alespoň jedno z jeho básnických děl či právě komediální divadelní hru Noc na Karlštejně, kterou zpopularizovala televizní obrazovka a její hudební a herecké hvězdy.

Vrchlického hru doplnili tehdejší hudebníci Jiří Štaidl (texty) a Karel Svoboda (hudba) o písně, které už neodmyslitelně patří k tomuto dílu. Tak právě Noc na Karlštejně si připravil soubor Severomoravského divadla Šumperk.

Královně Alžbětě (B. Pavlíková) se stíská po jejím manželovi králi Karlovi VI.(P. Král), protože jej neviděla od té doby co si ho vzala. Dozví se od dvorní dámy paní Ofky (J.Vysloužilová), že král Karel by měl navštívit hrad Karlštejn a tak mu jede vstříc, i přesto že na hrad Karlštejn nesměli ženy.

Když královna Anna se dostane přes stráže odhalí ji pouze arcibiskup Arnošt z Pardubic (Stanislav Waniek). Ve stejnou dobu se dostane na hrad i milá Peška (P. Sutorý) Alena (M. Heidenreichová), která se vsadila se svým otcem o to, že vydrží na Karlštejně přes noc a jestli splní úkol tak si může vzít královského šenka Peška.

Dalšími návštěvníky jsou ženychtivý vévoda bavorský a král cyperský, kterým je podezřelé že na celém hradu není ani jedna žena a dospějí k tomu že Karel IV. tu nějakou má schovanou. Proto ji začnou hledat a zaměstnají i hradní stráže, a znepříjemní tím život jak královně tak i Aleně.

Postavy jsou oděni do střídmých ale reálných kostýmů. Častá změna prostředí je vyřešena rychlím otáčením kulis. Zpěv herců mi nepřísluší hodnotit, ale podle ohlasů povolanějších nebyl u všech členů nejčistší.

Úkolem komedie je pobavit, což některé dialogy milenců Peška a Aleny či vévody bavorského a krále cyperského splnily. Nebo pohyby zbrojnošů pod vedením Jiřího Hrubého určitě taktéž rozesmály. Samozřejmě je cítit rozdíl mezi hvězdami nedávno minulými a šumperskými činoherci, ale ten rozdíl atmosfér mezi barevnou krychlí s pohybujícími obrázky, a živím vystoupením v nádherném divadelním sále.

Hodnocení referátu Televize versus divadlo

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  2 839×
  318 slov

Komentáře k referátu Televize versus divadlo