Česká republika se dělí na čtrnáct krajů a každý z nich má své krajské město. Kraj je územní společenství občanů, které pečuje o komplexní rozvoj svého území. Má právo na samosprávu, což je občany volený orgán, který samostatně spravuje záležitosti územního celku. A disponuje vlastním majetkem. Vedle samostatné působnosti vykonává i státní správu v přenesené působnosti (státní správa zajišťuje dodržování zákonů na celém území státu). Má zákonodárnou iniciativu - to znamená, že může Parlamentu ČR předkládat návrhy zákonů.
Rozdělení státu pouze na kraje je od počátku roku 2002. Před tímto rokem byl stát rozdělen na okresy a kraje. A každý z okresů měl svůj vlastní okresní úřad. Od 31. prosince 2002 ukončili okresní úřady svou činnost a všechny jeho kompetence od 1.1.2003 přešly na krajské úřady, správní úřady a nově vzniklé úřady obcí s rozšířenou působností. Po celé ČR jich je 205 oproti okresním úřadům, kterých bylo 73.
Tento nový úřad bude vyřizovat např.:osobní a cestovní doklady, řidičské průkazy, živnostenskou agendu, žádosti o poskytování pečovatelské služby ve vlastních zařízeních, bude vykonávat úlohy ze zákona o sociálně právní ochraně dětí, evidovat motorová vozidla a vykonávat správu na úseku ochrany přírody a krajiny, ovzduší atd.
Dále má ještě každé město svůj městský úřad,což je úřad nejmenší. Dále je krajský úřad nad ním je úřad vlády, který se dělí na tyto ministerstva: školství, mládeže a tělovýchovy, průmyslu, financí, zemědělství, zdravotnictví, dopravy a spojů, spravedlnosti, kultury, práce a sociálních věcí, vnitra, zahraničí, obrany, informatiky atd..
10. říjen 2008
16 052×
263 slov