Přírodní bohatství a krásy, památky, tradice, národní kuchyně, ubytování, služby, kulturní a sportovní využití
Přírodní bohatství a krásy České republiky
Česká republika má na rozdíl od některých zemí krásnou přírodu. Máme zde mnoho národních parků, krásných oblastí, hor i řek. K různým se vážou různé pověsti, které se přenášejí z pokolení na pokolení a mění se podle fantazie vypravěče. Takový je například příběh o Krakonošovi z Krkonoš, o zlé maceše, která spadla do Macochy apod.
V České republice je biosferická rezervace zvaná UNESCO, která u nás chrání Třeboňsko, Křivoklátsko, Krkonošský národní park (KRNAP), Pálavu, Šumavu ( národní park) a Bílé Karpaty.
Památky České republiky
Jako jednomu z mála státu se v České republice zachovaly památky všech historických slohů. Od románského, gotického přes renesanční, barokní až po secesi. Památky v České republice se nacházejí ve městech, na hradech a zámcích.
Některá česká města jsou zapsána na seznamu UNESCO. V České republice se nacházejí památky architektonické, sochařské i malířské. Jednou z velkých malířských památek je obrazová výzdoba kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn od mistra Theodorika,
mezi nejkrásnější sochařská díla patří barokní sochy Matyáše Bernarda Brauna na zámku Kuks a na Karlově mostě v Praze. Nejvýznačnější architektonické památky jsou v Praze, Mikulově,Českém Krumlově a dalších městech.
Neméně známá je ve světě česká hudba. Čechy měly mnoho hudebních skladatelů jako například Bedřich Smetana, Leoš Janáček, Antonín Dvořák a Bohuslav Martinů. V Čechách se narodili nebo sem rádi jezdili i další význační hudební skladatelé Wolfgang Amadeus Mozart a Gustav Mahler.
V Praze žil také jeden z nejznámějších světových spisovatelů Franz Kavka.
Tradice, národní kuchyně, ubytování, služby České republiky
Česká republika má mnoho lidových svátků. Jsou to Vánoce, Velikonoce, Čarodějnice a Mikuláše. Tyto slavnosti se dodržují obzvláště na venkově. V různých oblastech se však slavnosti slaví jinak. Na Moravě se nosí kroje při známé slavnosti, která se nazývá Jízda králů. Na Vánoce lidé jedí typická česká jídla jako jsou např. čočka, kapr, bramborový salát, rybí polévka nebo kuba. Na Velikonoce se peče beránek nebo různé mazance. Na českém venkově se také často pořádá zabíjačka, při které se dělají různé výrobky z vepřového masa. Známé české jídlo je vepřo-knedlo-zelo. Knedlíky se však podávají i k jiným pokrmům, jako je například svíčková na smetaně apod. Známý českým alkoholickým nápojem je pivo, které je ve světě známo nejen výrobou, ale i nadměrnou konzumací, dále slivovice, to je pálenka ze švestek a bylinný likér Becherovka. V České republice se touto dobou velmi zlepšuje možnost ubytování. Můžeme bydlet v různých zařízeních od oyčejného kempu po luxusní hotel jako je například hotel Hiton nebo Four Seasons.
Kulturní a sportovní vyžití v České republice
Češi se považují za kulturní národ. Chodí do divadel, biografů, na hudební festivaly, výstavy a muzikály. Nejznámější divadlem je Národní divadlo v Praze.
Jednou z největších kulturních akcí je Pražské jaro, na kterém každoročně účinkují významní hudební umělci a orchestry z celého světa. V Čechách je nejoblíbenějším sportem fotbal a hokej, který sledují na stadionech a u televize tisíce lidí.
Češi také rádi lyžují na sjezdovkách v Krkonoších nebo na běžkách na Šumavě, stále více jich také jezdí lyžovat do zahraničí. V poslední době je také velmi populární jízda na kolech.
8. říjen 2007
8 632×
521 slov