Republika
Leží na Skandinávském poloostrově
Na Východ hranice s Ruskem
Na Západ se Švédskem
1/4 leží za polárním kruhem
Jih je úrodnější
Haltiantury – hora – 1324 m n.m.
Země tisíce jezer v zemi je jih téměř 180 000
Chladnější než Švédsko a Norsko , větší teplotní rozdíl
Malé nerostné bohactví
Těží se barevné kovy, dřevo, měď
Průmysl strojírenský, potravinářský, textilní, papírenský
Na jihu se pěstují pícniny a brambory
Chová se převážně skot, vepři a ovce
Doprava : vodní cesty + železnice + samozřejmě silnice
Města : Haupot, Helsinky (hl.m.), Turku, Tampere
Od roku 1917 samostatné (bylo v Rusku)
Na severu Finska (Norska i Švédska) žijí Laponci (eskymáci)-chovají soby
Z celkové rozlohy je asi 75 % pokryto produktivními lesy, čímž je Finsko relativně nejlesnatější zemí Evropy. Podíl bažin na rozloze je mnohem větší než v kterékoli jiné zemi.
Finsko je zajímavé také hokejem a nebo závody F1
NESPOLÉHEJTE JEN NA NOKII
Největší světový výrobce mobilních telefonů již několik let táhne Finsko po vzestupné hospodářské dráze. Hrubý domácí produkt poroste letos a v příštích dvou letech o 4%. Šéf firmy Jorma Ollila varuje, že by se stát neměl na Nokii tolik spoléhat. Nokia se podle úhrnné tržní hodnoty svých akcií (přesáhla 207 miliard eur) stala nejdražší evropskou společností. Loni firma vykázala čistý prodejní obrat 13,3 miliard eur (480 miliard korun). Oproti roku 1996 to byl dvojnásobek. Po celém světě Nokia zaměstnává kolem 50 000 pracovníků, z toho asi polovinu ve Finsku.
Nokia začala psát své dějiny v roce 1865, kdy inženýr Fredrik Idestam postavil na břehu jedné z jihofinských řek papírnu stejného názvu. Ta se na kontinentu brzy „chytla". Papírenské výrobky se začaly vyvážet nejprve do carského Ruska, do Británie a Francie, později i do Číny.
Do telekomunikací začala Nokia pronikat v šedesátých letech, kdy se pustila do technologií polovodičů. Po Ollilově nástupu v květnu 1992 vložila veškeré zdroje na výrobu telekomunikačních zařízení a rozvoj sítí po celém světě.
MF Dnes, 3.1.2000
10. únor 2008
4 909×
319 slov