1. POLOHA
Florida je poloostrov a zároveň stát USA na jihovýchodě Severní Ameriky.
Leží asi 2 720 km severně od rovníku (na sever od obratníku Raka mezi 24,5 a 31stupněm severní šířky), což je pro srovnání přibližně na úrovni jižní části Egypta. Je dlouhá 1 275 km (od severu k jihu) a široká přibližně 210 km (od západu k východu). Její rozloha je 150 690 m2, což je asi rozloha Anglie a Walesu dohromady.
Florida je ohraničena Atlantickým oceánem a Mexickým zálivem. Stát tvoří jak celý poloostrov, tak ještě výběžek na severozápadě, protáhlé ostrovy na východě (West Palm Beach, Jupiter, Singer Island) a západě, a Florida Keys na jihu (což jsou také ostrovy). Dnešní hlavní město státu, Tallahassee ,je ve středu severní oblasti.
Je to nížinatá oblast s polohou 30 m nad mořem. Nejvyšší bod LakeWood je nedaleko hranice s Alabamou a leží pouze 105 m nad mořem.
. Geologové odhadují, že Florida je jednou z nejmladších častí USA a poslední zemskou masou, která se vynořila z praoceánu.
Rozdělení:
JIHOVÝCHOD
Miami
Miami Beach
Everglades
Fort Lauderdale
oblast Palm Beach
oblast Martin a Sv. Lucie
SEVEROVÝCHOD
Sv. Augustine
Jacksonville
Gainesville
SEVEROZÁPAD
Pensacola
Panama City
Tallahassee
jižně na Cedar Key
ZÁPADNÍ POBŘEŽÍ
Tampa Bay a okolí
Bradenton
Sarasota
Fort Myers
okolí Naples
FLORIDA KEYS
Key largo
Upper Keys
Lower Keys
ORLANDO A střední Florida
Orlando
Walt Disney World
okolí Disney
okolí Orlanda
VÝCHODNÍ POBŘEŽÍ
Vero Beach
Melbourne
Space Coast
Daytona Beach, Vnitrozemské parky
2. Podnebí
Jaro a podzim jsou období, kdy převládá slunné a příjemné počasí potvrzující nápis na státních poznávacích značkách Floridy, který zní ”The Sunshine State” (sluneční stát). V tomto období se nejčastěji objevují hurikány a to od června do listopadu, nejčastěji potom v září.
Léto, trvající zhruba od konce května až do poloviny října, je velmi horké a vlhké.Průměrné roční teploty v létě jsou 26,9 °C (80,5 °F) na severu a 28,2 °C (82,7 °F) v jižních oblastech. Letní měsíce často přinášejí tropické bouřky a průměr srážek je 53 palců (135 cm) ročně. To se mění od 40 palců (100 cm) v Keys West do 62 palců (157 cm) ve West Palm Beach. Tato oblast zažívá víc bouřek než jakákoliv jiná část USA a blesky způsobují mnoho požárů.
Zimy jsou krátké a obecně teplejší než zimy na ostatních územích Spojených států a jižní Evropy. Denní teploty se pohybují kolem 25 oC.
Průměrné teploty pro oblast Miami / Fort Lauderdale - Maximum / Minimum
I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
25/16 25/16 26/17 28/20 30/22 31/23 32/24 33/25 31/24 30/22 27/18 25/16
3. Hospodářství
Na Floridě se zemědělství hodně zaměřilo na pěstování technických a speciálních plodin, a to např. bavlníku, tabáku a podzemnice, pak na obilí s významnou živočišnou výrobou . Na severu Floridy se daří i vinné révě. Ve středu Floridy ovoci a zelenině. Florida poskytuje Spojeným státům 75 procent citrusových plodů a je po Kalifornii druhá v zeleninové produkci, kterou vedou rajčata. Stát též produkuje asi 40 procent severoamerické spotřeby cukrové třtiny a skleníkových listnatých rostlin. Dřevo se těží na severu, zatímco jižní a centrální pastviny dávají krmivo dobytku chovanému ve státě a plnokrevným závodním koňům. Rybolovem se zabývají hlavně na východním pobřeží a na západním pobřeží pak hlavně lovem mořských hub. Ve Floridském průlivu, který je mezi Floridou a Kubou, je povolen lov želv. Na severu Floridy se táhnou rozsáhlé lesy
. Zelené pahorky a rozsáhlé borovicové lesy vládnou Planhandle na severozápadě. Pouze cca 40% území je zemědělsky využívané; z toho třetina pro těžbu dřeva anebo pastviny. Farmy jsou však velmi produktivní a Florida je známa svýma citrusovými háji, kde rostou asi tři čtvrtiny všeho ovoce prodávaného ve Spojených státech. Stát je ve svojí rostlinné výrobě předstižený pouze Kalifornií.
4. Fauna
Florida je známa svými aligátory, je tu však i velmi krokodýlů, víc než 400 druhů ptáků, asi 100 různých druhů savců a víc než 700 druhů ryb. Panteři jsou bohužel na seznamu ohrožených zvířat, který obsahuje také pumu, divočáka a medvěda černého. Rehabilitační akce probíhající v národních parcích po celém státě úspěšně odvrátily úbytek těchto zajímavých zvířat.
Na moři je množství delfínů a sviňuch i kapustníků anebo mořských krav. Kapustníci, skoro vyhubení pro svoje maso, kůži a tuk, jsou nyní předmětem ochranného programu.
Svět ryb je fascinující, tolika druhů jako to není nikde jinde na světe, od kaníc, kajmanů a mořských jazyků po tarpony, marliny a žraloky. Rybolov je povolený v 35 státních parcích Floridy.
Plavání na Everglades se nedoporučuje vzhledem k velkému množství zákeřných aligátorů a krokodýlů.
Klima na Floridě je příznivé také pro zhruba 40 druhů hadů včetně jedovatých druhů jako je škrtič a ploskolebec. Korálový had a water - anebo cottonmouth moccasin jsou smrtelně jedovatí, ale skoro víc jich uvidíte za sklem v rezervaci než v přírodě.
Na Floridě buď žije anebo tráví zimu víc než 400 druhů ptáků - pobřežní oblasti jsou často hnízdištěm tisíců vodních ptáků. Orel bělohlavý a bažant se občas objeví ve vnitrozemí, jinak Florida hostí největší kolonie volavek bílých, ibisů a pelikánů na sever od Karibiku. V Everglades můžete občas uvidět vzácnou purpurovou slípku vodní.
5. Flóra
Písečnatá půda Floridy a rašelinový podklad jsou pouze dva z 300 místních typů, které činí Floridu jednu z nejúrodnějších oblastí Spojených států. Stát je domovem více než 300 druhů dřevin a dalších víc než 3500 rostlin. Kořenovníky, cypřiše, palmy, borovice a duby převládají. Javory, magnólie a podobné dřeviny můžeme najít hlavně na severu.
Rozlehlé louky se rozkládají v celém státě a vytvářejí rozsáhlé bujné prérie, které slouží velkým stádům dobytka. Jedinečné křoviny pokrývají většinu suchého písečného pobřeží Bažiny ve vnitrozemí i na pobřeží oplývají stromy, trávou a květy, které poskytují zvířatům dostatek potravy.
Na Floridě jsou tři různé chráněné oblasti : Apalachicola ( listnaté / borovicové lesy s masožravými rostlinami ), Osceola ( cypřišové bažiny ) a Ocala ( pouštní křoviska ), které dohromady pokrývají víc než 1 milión akrů (404 695 ha), v současné době jsou začleňovány do rozšiřujícího se národního parku Everglades. Stát též nabízí neobvyklé parky patřící do národního parku Biscayne (175 000 akrů - 70 821 hektarů) na jihovýchod od Miami, který je známý množstvím vraků lodí (některé pocházejí z pirátských dob z 16. století). John Pennekamp Coral Reef State Park okolo Key Largo nabízí potápěčům detailní pohled na živé korálové útesy. Dry Tortugas je svatyní zvěře na západ od Key West. Celkově se stát stará asi o 110 parků.
6. Vodstvo
Jezero Okeechobee (182 122 ha) je největší vodní plochou ve státě. Spojuje se s řekou Everglades, která se rozpíná do mnoho km, ale hluboká je jen několik metrů. Je to pomalu tekoucí řeka dlouhá 240 km a široká 7 km. V současnosti je řeka prohlášena za chráněné území, které poskytuje bezpečné útočiště asi 300 druhům ptáků, 600 druhům ryb a dalším živočichům, jako i vzácnému floridskému panterovi.
Na severu Floridy se táhnou rozsáhlé lesy a ohromné otevřené plochy nádherných pláží. Řeka Suwanne je dlouhá 283 km a před tím, než se vlévá do Mexického zálivu, ji spojuje více než 20 velkých pramenů.
Planhandle na severozápadě. Tato překrásná oblast lemovaná slanými bažinami a širokými, jiskřivě bílými plážemi dostala přezdívku The Emerald Coast / Smaragdové pobřeží /.
7. Obyvatelstvo
Bez ohledu na poměrně pomalý začátek, obyvatelstvo Floridy vzrostlo během 20.století a dnes je stát se svými 13,4 milióny obyvateli na čtvrtém místě ve Spojených státech po Kalifornii, New Yorku a Texasu. Obyvatelé se soustřeďují hlavně v městském pásmu s podstatě nedotknutými rozsáhlými centrálními oblastmi. Floriďané představují bohatý kulturní mix rasových a etnických skupin, z nichž každá má svoje charakteristické rysy, barvu a ducha. Oficiálním jazykem je angličtina, ale v některých částech Miami převláda španělština.
8. Turistika
Turistika je nejrozsáhlejším hospodářským odvětvím státu a kromě poklesu roku 1994 stále roste. Roku 1995 Floridu navštívilo přibližně 41 miliónů návštěvníků. Asi 83 procent z nich byli obyvatelé Spojených států, většina cizinců přišla z Kanady, Spojeného království a Německa. Turistika vydělává neuvěřitelných 87,8 miliónu dolarů a může odvést víc než 2 miliardy dolarů ročně na daních.
9. Ekonomický vývoj
:Rozvoj železniční sítě byl v 19. století následovaný rychlým ekonomickým růstem Floridy. Do roku 1821 byla tato oblast sotva víc než neprobádané stojaté vody, ale hned jak převzala vládu Amerika, železniční magnáti se začali obracet víc na jih, čímž podněcovali růst průmyslu. Původní hospodářské odvětví, zemědělství a turistika, dosud dominují. I dnes trvalý vývoj a úspěch významně závisí na spolehlivé dopravní síti. Železnice nadále hraje důležitou roli, napříč tomu, že letecké linky zlepšily spojení východ - západ, například mezi Miami a Tampou. Mezinárodní letiště v Miami je hlavním centrem regiónu, který slouží nejen cestujícím z Evropy, ale i z Karibiku nebo Latinské Ameriky. Orlando svoje mezinárodní spojení vyvíjí, a to hlavně v charterových letech. Cesty hrají ještě důležitější roli a dálniční síť spojuje většinu důležitých sídel. Overseas Highway je hlavní přístupovou cestou k Florida Keys pro většinu turistů. Lodní doprava je živá díky dlouhému pobřeží. Stát se pyšní devíti přístavy pro lodě s hlubokým ponorem a víc než 994 milemi (1600 km) navigovaných vodních cest.
10. Průmysl
Orlando - strojírenský a kovodělný průmysl
Miami- strojírenský, kovodělný a potravinářský
Tampa – potravinářský průmysl
Jacksonville – potravinářský a dřevozpracující průmysl
Střední část Floridy - těžba fosfátu
Elektrárenství:
Turkey Point – atomová elektrárna
Tampa - tepelná elektrárna
Důležité přístavy a letiště:
Tampa – přístav Miami – letiště
Jacksonville – přístav
V minulosti bylo Key West hlavním městem výroby doutníků v USA.
Za zmínku stojí i město Milwaukee, ve kterém je sídlo Harley
Davidson. Motorky Harley Davidson jsou vlastně jediným velkým
výrobcem motocyklů ve Spojených státech. Tato firma byla založena
roku 1903 a přestože měla v 70.letech problémy, je dnes důležitým
výrobcem motocyklů.
11. Key West
Na jihu Floridy je řetězec ostrovů, které se nazývají Keys. Nejjižnější z těchto ostrovů a také nejjižnější kontinentální bod USA je ostrov Key West, který leží asi 137km severně od Havany na Kubě. Ostrovy jsou dohromady dlouhé asi 290km, z nichž 42 ostrovů je spojeno 43 mosty o celkové délce 182 km (jeden most je tam dokonce přes 7 mil dlouhý a je jeden z nejdelších v celých Spojených státech) přivěšený za jihovýchodní cíp Floridy. Šňůra ostrovů se táhne 309km od pevniny a končí v Loggerhead Key v Dry Tortugas.
Toto malebné místo bývalo domovinou známého spisovatele Ernsta Hemingwaye, který ve svých dílech zachytil ducha těchto okouzlujících nostalgických ostrovů.
. Samotný Key West je poměrně stará oblast, kde již dávno sídlili piráti. Je to dost pitoreskní ostrůvek připomínající nám Anglii. Končí zde dálnice 1, čímž se tamní obyvatelé nezapomenou pochlubit. Taky se zde nalézá nejdelší ulice na světě. Měří sice jen několik set metrů, ale spojuje Atlantik s Mexickým zálivem. V okolí ostrova jsou úžasné korálové útesy. Také se říká, že právě na Key West je ten nejhezčí západ slunce na světě.
12. NASA Kennedy Space Center, Florida
Národní úřad pro vesmírné lety vybudoval na východním pobřeží
Floridy mezi Cocoa Beach a Titusvillem středisko J. F. Kennedyho.
Startovala odtud už spousta raketoplánů, které se zapsaly do
dějin lidstva. Na rozdíl od jiných atrakcí (např. v Orlandu) je
návštěva kosmického střediska zdarma stejně jako parkoviště.
Pokud však chcete projet středisko autobusem, tak se za něj ovšem
platí. Lidé zde mohou vidět např. simulaci odpočítávání startu
Apollo 11, halu, ve které se montují rakety nebo usednout do
přesné kopie pilotní kabiny raketoplánu. V U.S. Astronaut Hall of
Fame jsou životopisy a spousty snímků všech slavných amerických
astronautů, kteří se vydali do vesmíru.
13. Pensacola a historie
Toto město bylo založeno roku 1559 Španělem Tristanem de Lunou.
Jako první tento přírodní přístav objevili mořeplavci Miruelos a
Pinada roku 1519. Roku 1561 byl uragánem zcela zpustošen a
Španělé odtud odešli. Dnes se zde prolíná historie španělské,
francouzské a anglické éry.
14. St. Peterburg
Město bylo založeno roku 1888 a pojmenováno podle Petera Demense,
který se dříve jmenoval Petr Alexejevič a který emigroval roku
1881 po zavraždění cara Alexandra II. do Ameriky. Roku 1965 zde
bylo založeno umělecké muzeum (jsou zde některá díla Salvadora
Daliho).
15. Orlando
V tomto vnitrozemském městě se nachází mnoho atrakcí (za které se
také hodně platí) a nejen pro děti. Je zde napříkladWalt Disney
World Resort, Sea World (mořský svět), Universal Studios Florida
(kromě Hollywoodu to jsou největší filmové ateliéry), Splendid
China. Ceny jsou však velmi vysoké - např. Walt Disney World stál
v roce 1996 pro dospělé 37,95 dolarů a pro děti 31,80 dolarů.
16. Miami
V Miami se nachází obrovský přístav se zaoceánskými loděmi,
nákupní střediska, městská železniční rychlodráha, letiště
(International Airport). Městem probíhá několik dálnic. Žije zde
pestrá směsice nejrůznějších národů - přistěhovalci z Kuby,
Portorika, Haiti a dalších jihoamerických zemí, Mexika a Jamajky,
dále třeba z Itálie a Německa. Kromě angličtiny se zde člověk
domluví španělsky. Často je Miami nesprávně považováno lidmi za
hlavní město Floridy.
17. FORT LAUDERDALE:
Toto město vzdálené na půli cesty mezi Miami a Palm Beach je také nazýváno Benátkami Ameriky. Protkané řekami, zátokami, ostrůvky a kanály je Fort Lauderdale opravdu turistickou atrakcí benátského kalibru. Na 300 kilometrů vodních cest poskytuje domov nebo dočasné kotviště lodím všech velikostí. Díky těmto vodním podmínkám se Fort Lauderdale může pyšnit největším jachtovým přístavem ve Spojených státech. Kilometry lagun, vodních cest a pláží a průměrná teplota 25o C učinily z tohoto města jedno z nejoblíbenějších letovisek Zlatého pobřeží (Gold Coast). A jistě není na závadu, že se svými 3000 hodinami slunečního svitu ročně drží toto město americký rekord.
3. červenec 2007
10 598×
2186 slov