Helsinky jsou hlavním městem Finska, což by měl znát každý, a jsou také největší metropolí Finska. Díky dobré poloze Helsinek ležících na pobřeží Finského zálivu jsou Helsinky také velkým přístavem. Ačkoli použít slovo velkým nebylo zrovna adekvátní, protože hlavní město Finska se dá přejít asi tak, jako se dá přejít Hradec Králové. Naproti našim zeměpisným šířkám je zde mnohonásobně vyšší počet kol, kupodivu v zemi, která není v zahraničí rozhodně vyhlášená svými "teplými kraji". Helsinky mají kolem 515 000 obyvatel, ke kterým, pokud počítáme i aglomeraci, přibude asi 350 000 obyvatel, což není mnoho (oproti Paříži).
Helsinky, ačkoli nejsou moc velkým městem, mají bohatou minulost. Samozřejmě, že musíme začít samotným vznikem Helsinek, jako města. Tento významný čin učinil v roce 1550 Gustavem I Vasou, o kterém jste si již mohli přečíst v minulosti Stockholmu. Tato má vsuvka jenom poukazuje na společné dějiny Finska, Švédska a Norska.
Původní poloha Helsinek však nebyla zachována kvůli různým problémům, které přinášel špatný návrh architektů. Proto se v roce 1642 rozhodlo o vybudování Helsinek o 5 km jižněji, což mělo za následek, alespoň podle mne, lepší vyhlídky pro námořníky. V tomto roce však zajímavá historie města vůbec nekončí. V roce 1710 zasáhl Helsinky mor, který zasel těžké rány do řad obyvatel a aby toho nebylo málo, roku 1713 bylo hlavní město zničeno. Dále se již jen zmíní, že od roku 1809 byly Helsinky součástí Ruska. Helsinky se staly oficiálně hlavním městem roku 1919 a jsou jím do dnes.
Helsinky jsou však nejen hlavním městem, ale také, v zemi jezer, centrem průmyslu. Jako je průmysl loďařský, elektrotechnický, textilní, chemický, potravinářský, polygrafický a gumárenský. Samozřejmě, že všude ve Finsku, a v Helsinkách obzvláště, jsou tyto průmyslová odvětví velice přísně sledována a při porušení emisních limitů (nízkých) přichází vysoká pokuta.
V Helsinkách můžeme, tak jako ve Stockholmu, najít mnoho zajímavých historických památek. Například z architektonických památek můžeme jmenovat dóm, budovu senátu či universitu. Tyto budovy byly postaveny v 19. století. Další světoznámou budovou v Helsinkách je samozřejmě budova hlavního nádraží, kterou navrhl Eero Saarinen, či koncertní dům z roku 1971, který pro změnu navrhl Alvar Aalto.
2. červen 2008
3 455×
348 slov