Irsko je země lesů a hornatých hřebínků a směsice tří dávných kultur – keltské, normanské a anglosaské. Prastará kultura se připomíná na každém kroku – zříceniny hradů, pevností, opatství, ale také stále živými legendami. I přes narůstající cestovní ruch, který ruší irskou izolaci…
Měna: Irská libra = 100 pencí
Počet obyvatel: 3 500 000
Rozloha: 70283 km2
Správní rozdělení: 4 provincie
Hlavní město: Dublin (660 000)
Irsko– je ostrov, který je rozdělen na Severní Irsko (14 120 km2) jako součást spojeného království Velké Británie a Severního Irska, a samostatný stát Irsko, který zaujímá převážnou část ostrova. Irsko je země lesů a hornatých hřebínků a směsice tří dávných kultur – keltské, normanské a anglosaské. Prastará kultura se připomíná na každém kroku – zříceniny hradů, pevností, opatství, ale také stále živými legendami. I přes narůstající cestovní ruch, který ruší irskou izolaci, zůstávají zelené kopce a bílé pláže nedotčené. Některá města hostí přes léto festivaly tradiční irské hudby a jazzu, a někdy i lidového tance. A pokud se týče zdejších obyvatel, stačí snad ocitovat staré rčení: V Irsku nejsou cizí lidé, pouze přátelé, které jste dosud nepotkali.
Je označováno jako oceánské, jsou zde velmi mírné zimy, časté deště, v létě poměrně chladno, průměrná červencová teplota je 15 – 17° C. V Irsku se příznivě projevuje vliv Golfského proudu a často jsou zde k vidění subtropické rostliny.
Železniční a autobusová:co se týče dopravy uvnitř Irska, jak vlaky, tak i autobusy jsou značně drahé. Vlaky spojují pouze Dublin s většími městy. Autobusy jezdí všude, ale zato jezdí poměrně zřídka.
Kempování vás přivede do blízkého kontaktu se zemí. S povolením majitele můžete údajně stan vztyčit v kterémkoliv místě, které se vám líbí, často i na místech veřejných, např. v parku
Nejlevněji nakoupíte na trzích, kde seženete ovoce, zeleninu a domácí chléb, nebo v levných obchodních domech.
Dublin – hlavní město Irska, nazývané irsky Baile Átha Cliath (město u říčního brodu), je správním, průmyslovým a kulturním střediskem Irska. Město je velmi staré, vzniklo na místě raně keltského sídliště.
Ring of Kerry – 112 mil dlouhá pobřežní silnice kolem poloostrova Kerry. Pokud se vám nezdaří stop, můžete projít pěžky 35 mil dlouhou horskou stezku Kerry Way.
Aran Island – leží 15 mil od pobřeží u města Galway. Známé jsou tím, že se na nich mluví původním jazykem (Gaelic). Na ostrově Inishmore naleznete silnice vhodné k jízdě na kole, klidné, s výhledy na Connemara Moountains i na pobřežní pláže. Na ostrově Inishmaan se dosud zachovaly původní domky postavené jeden na druhém (jako obrana proti větru).
Cork – je druhé největší město v Irsku (135 000 obyvatel), bylo založeno v 6. století. Dnes je obchodním a průmyslovým centrem na jihu Irska, s důležitým přístavem a mezinárodním letištěm.
Killarney– údolí vyhlazená ledovcem, který sem zanesl také semínka arktické flóry, která se nyní mísí s flórou středozemní. Celé území bylo vyhlášeno národním parkem Killarney National Park. Od jezera Upper Lake můžete vycházet na delší tůry do pohoří Macqillicuddy´s Reeks a Purple Mountains. Město je místem university a biskupství.
Beara Peninsula – oblast bez veřejné dopravy, rozkvetlé louky, křišťálově čistá jezera a jako ovečky kudrnaté hory. Z poloostrova se dá dostat i na ostrovy – na Seal´s Islandu je sídlo tuleňů a na Bere Islandu je jachtařská škola. Jezera jsou ideální jak pro rybaření, tak pro veslování. Na poloostrově jsou i památky starého osídlení, zříceniny Dunboy Castle, Celtic Church a opuštěné doly Cooper Mines.
Martin Neužil
12. listopad 2007
15 136×
577 slov