Islandská republika ("Island") je ostrovním státem v Atlantském oceánu. Hlavním zdrojem financí místního obyvatelstva je lov ryb. Jediným velkým centrem je hlavní město Reykjavík na jižní straně ostrova.
Povrch a podnebí Islandu
Povrch Islandu je hornatý, ve středu území se nachází ledovec. Na Islandu se nachází dvě sopky, z nichž známější je sopka Hekla. Ostrov Island se nachází na Středoatlantském hřbetu, kde vzniká zemská kůra. Díky této skutečnosti se ostrov pozvolna rozděluje na dvě části. Území je charakteristické geotermálními prameny, množstvím gejzírů a tektonickou činností.
Podnebí je studené oceánské, Severoatlantský proud zmírňuje klimatické podmínky na 65° severní šířky.
Obyvatelstvo Islandu
Obyvatelstvo je národnostně jednotné, obyvatelé mluví islandštinou. Island je parlamentní republikou, měnou je islandská koruna. Většina obyvatel žije na jihu ostrova, hlavním oborem jejich činnosti je rybaření.
Islandské hospodářství
Hospodářství Islandu je zaměřeno na lov a zpracování ryb, ve vnitrozemí chov ovcí. S lovem ryb byli v minulosti problémy, jelikož jiné státy (Británie) lovili ve výsostných vodách Islandu a Islanďané naopak lovili v Britských.
Dalším odvětvím je výroba hliníku a cementu.
Zemědělství se zaměřuje na pěstování brambor, chováním dojnic a ovcí. Ovčí vlnu také vyvážejí.
Energii získávají z geotermálních pramenů.
Doprava
Doprava především lodí, po ostrově terénními auty.
2. září 2007
8 441×
199 slov