Po nové stezce nesoucí jméno zakladatele jesenických lázní Vincenze Priessnitze (4. 10. 1799 – 28. 11. 1851) se budou moci od soboty 8. října procházet návštěvníci lázní a města Jeseníku. Stezka vede kolem tamních léčebných pramenů a lidé se u jednotlivých zastavení dozví informace o jejich historii i o lázních. Novou stezku po čtyři roky budovali členové hnutí Brontosauři. Do prací se zapojila více jak stovka dobrovolníků. Sedmikilometrová stezka povede návštěvníky lázní kolem místních památek a 15-ti pramenů. "Mohou se projít po nově vybudovaných cestách. Na devíti panelech se dozví informace o tom, jak místa původně vypadala a co zde zažil někdejší chudý sedlák Vincenz Priessnitz," řekl ČTK šéf hnutí Brontosauři Tomáš Hradil.
Členové hnutí Brontosauři začali působit na Jesenicku před zhruba pěti lety. Cílem jejich činnosti bylo motivovat obyvatele k ochraně přírody a k obnově tamních drobných památek. V rámci projektu „Cesta ke kořenům“ se dobrovolníci poté pustili do obnovy lázeňských pramenů. "Vznikla tím myšlenka vytvořit naučnou stezku Vincenze Priessnitze. Jejím cílem je prohloubit vztah místních lidí k tomuto kraji, naučit lidi spolu spolupracovat na určitém tématu a zviditelnit a zefektivnit tamní turistický ruch," uvedl Hradil.
Naučná stezka začíná v lázeňském centru, u Priessnitzových léčebných lázní. Návštěvníci při procházce projdou kolem Pražského pramene, trojpramene Adéla, Flóra a Adolf, přes pramen Anna, Polský pramen a po několika dalších zastávkách skončí u Mariina pramene. Lidé mohou po cestě spatřit původní torzo Priessnitzovy sprchy či původní altánky. "Stezka je určena je pro návštěvníky Jesenicka, klienty tamních lázní i pro kola," dodal předseda hnutí. Během sobotního slavnostního otevření nové stezky mohou návštěvníci Jeseníku zavzpomínat na 20. výročí vybudování jižního svahu v centru Priessnitzových léčebných lázní s autorem sochařem Janem Šimkem. Program slavnostního dne poté zakončí v Kongresovém sále v Priessnitzových léčebných lázních koncert Večer pro prameny. Jesenické lázně navštíví ročně zhruba 15 tisíc klientů. Lázně se specializují na léčení horních a dolních cest dýchacích, potíží krevního oběhu či nervové soustavy. Za svou existenci a pozdější proslulost vděčí Vincenzi Priessnitzovi, jenž v roce 1822 založil první vodoléčebný ústav na světě. V blízkém okolí vyvěrá ze země kolem 80 registrovaných a pojmenovaných pramenů.
V areálu lázní Jeseník je už také v domě, kde Priessnitz zřídil první vodoléčebný ústav na světě, zpřístupněna stálá výstava a expozice věnovaná právě osobnosti Vincenze Priessnitze a vývoji jesenických lázní, a to i po smrti jejich zakladatele. Tato expozice se nachází v Muzeu Vincenze Priessnitze a byla zřízena už roku 1999 při příležitosti 200. výročí Priessnitzova narození, které bylo také zařazeno mezi významná kulturní výročí UNESCO.
(použito zdroje ČTK)
21. září 2007
3 356×
418 slov