Název: Spojené státy mexické - Estados Unidos Mexicanos.
Plocha: 1 985 201 čtverečních kilometrů, 20% plochy tvoří lesy.
Počet obyvatel: 90 miliónů.
Hustota obyvatelstva: v průměru 30 lidí na kilometr čtvereční, 25% obyvatelstva žije v hlavním městě México D.F.
Národnostní struktura: 80% mesticů (míšenci bílých přistěhovalců a domorodců), 10% Indiánů, 10% kreolů (Španělé narození v Mexiku).
Náboženství: 93% obyvatelstva se hlásí k římskokatolické církvi.
Územní členění: 31 spolkových států a federální distrikt s hlavním městem.
Největší města: México D.F. (20 mil.), Guadalajara (6 mil.), Monterrey (5 mil.), Ciudad Juráez (1,8 mil.), Puebla (1,6 mil.).
Ciudad de México
Město Mexiko , které založili Aztékové kolem roku 1325, je nejen jedním z nejstarších měst v Novém světě, ale má i největší rozlohu na světě. Metropole La Ciudad de México, mezinárodně zvaná často Mexico -City , leží ve výšce 2240 m nad mořem v odvodněné jezerní pánvi. Tady se smísily kultury Aztéků, Španělů a moderních Mexičanů a daly vzniknout městu, v jehož centru se dnes tyčí nad španělskými kostely a starými koloniálními stavbami a zříceninami předkolumbovských chrámů skleněné mrakodrapy.
Oaxaca
530 km jihovýchodně od hlavního města Mexika. Šarm Oaxacy leží v živé směsi indiánských tradic a koloniální nádhery, i když v poslední době je i zde vidět příchod moderní techniky včetně světelných reklam. Místem setkání domácích obyvatel i turistů je Zócalo, stinné místo pod vavříny, kde hrají místní hudebníci. Pod arkádami domů jsou kavárny a restaurace.
Na Zócalu stojí katedrála, několikrát poškozená zemětřesením. Fasáda plná fantazie byla zhotovena indiánskými umělci. Uvnitř jsou pestrobarevné malby na skle. Nejdůležitější církevní stavbou je Basilica de la Soledad s bohatě sochařsky zdobenou pískovcovou fasádou (konec 17. stol).
Klášterní kostel Santo Domingo z 16. stol. zůstal ve své kráse nepřekonán - překrásná stavba ve stylu původního mexického baroka. Oltář vyřezávaný ze dřeva je ozdoben lístkovým zlatem, na stropu přes vstup se upíná vinná réva s figurami, které znázorňují rodokmen zakladatele dominikánského řádu. Zlato a barevně malované svaté sochy zdobí růžencovou kapli Capilla del Rosario.
V dřívějších klášterních prostorách je Museo Regional de Oacaxa.
V renovované budově je poklad Mixtéků, který objevil archeolog Alfonso Caso v roce 1932 na Monte Albánu: kouzelné zlaté a nefritové šperky, alabastrové nádoby a vykládané práce. Mezi nálezy z oblasti jsou nápadné bohatě zdobené urnové nádoby. Dále je zde vystaveno oblečení, národní umění, pracovní nářadí. Sbírky z předkolumbovského období jsou také v Museo de Arte Prehispánico Rufino Tamayo.
Teotihuacán
Trosky Teotihuacánu, vybudovaného kolem 2. století n. l., leží asi 45 km severovýchodně od hlavního města Mexika.
Dominantou Teotihuacánu je mohutná čtyřvrstevná Pyramida slunce, postavená na zříceninách starší budovy. Pod pyramidou je jeskyně, která byla zřejmě posvátným místem před výstavbou pyramidy i po ní. Severně od pyramidy slunce je Pyramida měsíce. Podle Aztéků se na ní kdysi tyčila gigantická socha, která mohla vážit snad 20 tun. Na náměstí před Měsíční pyramidou je při pohledu jižním směrem po levé straně Jaguáří chrám. Od Pyramidy měsíce vede jižním směrem Třída mrtvých, řada otevřených nádvoří, každé široké 145 m a lemované malými plošinami.
Třída míjí citadelu širokou asi 640 m. Na její východní straně je Quetzalcoatlův chrám, šestistupňová pyramida. Jednotlivé terasy jsou ozdobeny čtvercovými římsami a deskami s reliéfy. Reliéfy zobrazují Ohňového hada, který nosí slunce na jeho denní pouti a Opeřeného hada Quetzalcoatla.
Cuarnavaca
Asi 80 km jižně od hlavního města, je tzv. "město věčného jara". Je zde mírné klima, bujná vegetace a lákavé zahrady a zahradní hotely. Kolem zócala jsou zahrady Jardin de las Héroes a náměstí uzavírá na jedné straně Guvernérský palác v koloniálním stylu z roku 1967. Proti je Palacio de Cortés z roku 1530, kde je nyní regionální muzeum. Lodžii zdobí fresky od Diega Rivery. Západně od zócala je katedrála ze 16. století. Poblíž je zahrada Jardin Borda s vodotrysky, rybníkem a tropickými rostlinami.
Taxco
20 km jihozápadně od Cuarnavacy, na první pohled je nápadný červený kostel Santa Prisca, postavený z červeného pískovce vyskytujícího se v okolí města. Kostel je mistrovským dílem churriguereskního baroka. Půvabná je procházka dlážděnými uličkami kolem kostelů, barvitého trhu a koloniálních domů ozdobených květinami.
Cholula
95 km východně od D.F., místo bylo osídleno již v předklasickém období a je nejstarším městem střední Ameriky. V 8. stol. n.l. byla Cholula obdobně jako Xochicalco následovníkem Teotihuacánu a místem postupující říše Toltéků. Významnou svatyní byla pyramida Tepanapa, zasvěcená bohu Quetzalcoatlovi (Kukulkán, Opeřený had). Pyramidu Španělé zničili a na vrchol ruinové hory postavili malý kostel Nuestra Seňora de las Remedias (Sv. Panna ustavičné pomoci). Z vrcholku je hezká vyhlídka na oba vulkány Popocatépetl a Ixtacchihuatl a na město s množstvím kostelů. Podle legendy je v Chochule a blízkém okolí 365 kostelů ("pro každý den jeden"), z nichž jsou dva obzvláště pozoruhodné, oba na hlavním náměstí (Zócalo): San Gabriel a Coppila Real.
Amekameka
je menší malebné městečko v úpatí hor a je jediným možným přístupovým bodem při dobývání sopek Popokapepetl (5 542m. n. m. ) a Ixtaccihuatlu (5 286m. n. m.) .
Na dosud aktivní sopku Popokapepetl je vstup zakázán, ale jen o něco nižší Ixtaccihuatla je přístupná.
Agua Azul
To jsou nejkrásnější vodopády v celém Mexiku. Nachází se rovněž v kopcích a v pralese. Tato vesnička žije pouze z turistického ruchu, což se projevuje hlavně na cenách. Byl zde natáčen film Predátor.
Zajímavosti
Mexická kuchyně: Mexická kuně je velice chutná, výživná, svým vzhledem přitažlivá a všechna jídla jsou velmi kořeněná. Základem obživy Mexičanů je kukuřičná mouka, která se používá především ke zhotovení tenkých kulatých placek tortillas. Tortily mohou být pečené, pražené nebo tvrdě vypečené, naplněné nebo obložené a podle toho se pokrm nazývá.
Hodně rozšířeným pokrmem je PAJO = kuře a k tomu se přidává kukuřičná placka nebo hranolky + zeleninová příloha a i houska.
K mexickým jídlům se dobře hodí vychlazené mexické pivo (cerveza). Z agáve se vyrábí pálenka a tequila nebo mezcal. Oblíbené jsou koktejly margarita (tequila, pomerančový likér a citrónová šťáva) nebo piňa colada (kokosové mléko, ananasová šťáva, rum).
Zábava: Nejoblíbenější zábavou Mexičanů jsou býčí zápasy, které mají stejný průběh jako ve Španělsku. Nejrozšířenější společenskou hrou, kterou se vášnivě baví dospělí, je v Mexiku domino.
17. červenec 2008
5 945×
993 slov