Moravskoslezské Beskydy

Beskydy byly v r. 1973 vyhlášeny CHKO. Zaujímají plochu 1 160 km2 a jsou po Šumavě naší druhou největší CHKO. Rozprostírají se na moravsko-slovenském pomezí v horské části Moravskoslezských Beskyd, Vsetínských vrchů a Javorníků, v jihovýchodní části Moravy na části okresů Vsetín, Frýdek-Místek a Nový Jičín. Beskydy tvoří západní část Karpatské soustavy. Na hranici s Polskem sousedí s Moravskoslezskými Beskydami Slezské Beskydy. 85% území je pokryto komplexy lesních ploch od nejzápadnějších výběžků Beskyd (Veřovské Javorníky) až do prostoru Jablunkovského průsmyku. Nejvyšším bodem CHKO je Lysá hora (1324 m). Pramení zde Vsetínská a Rožnovská Bečva, Ostravice, ale též jejich přítoky - Morávka, Čeladenka, Lubina. Horská údolí obohacují vodní plochou rozsáhlá vodárenská nádrž Šance ve Starých Hamrech, přehrada Morávka a vyhledávaná rekreační nádrž Bystřička. V r. 1953 byly Beskydy vyhlášeny za státně vodohospodářsky důležitou oblast. Příkladem jsou nádrže pitné vody Ostravice-Šance a Morávka.

Beskydské klima
Roční průměrné teploty klesají od 6°C na Valašsku ke 4°C v horských polohách. Významným jevem jsou zimní inverze vznikající akumulací těžkého, chladného vzduchu za bezvětří v hlubokých horských údolích.

Zajímavá místa
-Frenštát pod Radhoštěm: V r. 1884 byla založena Pohorská jednota Radhošt, jako první český turistický spolek. Muzeum s národopisnými a výtvarnými sbírkami.

-Štramberk: Tzv. Valašský Betlém ve Štramberské vrchovině. Vrch Bílá Hora na jeho jižních svazích jsou vápencové útvary, jež slouží jako cvičné horolezecké skály. Zde byly nalezeny vápencové balvany se zkamenělými živočichy - asi 600 druhů, hlavně bezobratlí živočichové, mechovky, plži, hlavonožci. V r. 1920 se zde narodil cestovatel Jiří Hanzelka, který spolu s Miroslavem Zikmundem procestoval svět v automobilu zn. Tatra, vyrobeném v nedaleké Kopřivnici.

-Třinec: Možnosti rekreace v Třineckém lese (parkový les) a vycházek na vrch Jahodná , na tomto vrchu je lyžařský vlek a Přírodovědná naučná stezka dlouhá 3 km.
Třinec je křižovatkou turistických cest, možné výlety na Kozinec, Javorový, údolí Tyry, Ostrý (nad Tyrou), hraniční hřbet Slezských Beskyd, Ostrý vrch, Nýdek a zajímavá lokalita Pod Sosnou v toku řeky Olše.

-Frýdek-Místek: Zde se nachází muzeum Beskyd ve frýdeckém zámku.

-Dále to jsou Rožnov pod Radhoštěm, Vsetín,Valašské Meziříčí, , Nový Jičín,

Zajímavosti
-Kostel v Gutách (postaven r. 1563 a je to nejstarší kostel Pobeskydí). Nachází se nedaleko Třince pod horou Javorový.
-Beskydy tvoří chráněné druhy netopýrů, jako netopýr velký, vousatý, dlouhouchý
-Ve Frýdlantě nad Ostravicí je letiště pro vyhlídkové lety a parašutismus.

Hraniční přechody
na Slovensko: Mosty u Jablunkova, Konečná a Bumbálka,
do Polska hraniční přechody v Českém Těšíně, Dolní Lištné a Buko

Turistické a rekreační oblasti
-Visalaje, Bílý Kříž, Bumbálka, Bílá, Pustevny, Radhošť, Rožnov pod Radhoštěm, Bečvy, Soláň, Kohútka.
-na vrcholu Kotař, Prašivá, Ropička jsou turistická chaty s možností ubytování.
-vodní nádrž Těrlicko, Olešná, Baška,

Lyžařská střediska
Čeledná – Kociánka, Horní Lomná, Javorový vrch u Třince, Kozubová a lyž, stř. Třeštík,
-Bílá Mezivodí je jedna z nejžádanějších lyž. Sjezdovek dále pak (Stáž, Soláň, Bílá, ..)

Hodnocení referátu Moravskoslezské Beskydy

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  7. prosinec 2007
  6 541×
  464 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Moravskoslezské Beskydy