Vlajka Norska je červená s tmavě modrým heroldským skandinávským křížem, jenž je bílé orámován, přičemž kříž i orámování sahají až k okrajům.
Norský státní znak tvoří na červeném trojúhelníkovém štítu zlatý korunovaný lev ve skoku, držící sekeru stejné barvy, se stříbrnou čepelí. Nad štítem je norská královská koruna.
Hymna je Ja,vi elsker dette landet. Hlavní město je Oslo. Počet obyvatel je 469 184. Jazyk je Norština a Samština. Hlavní město je Oslo obyvatel tam je 911 000. Harald IV. Je král Norska. Předseda vlády je Jens Stoltenberg. Je to stát ve Skandinávii. Sousedí se Švédskem na většině jihovýchodní hranice, Finskem a Ruskem na severovýchodě.
Pod Norsko patří ostrov Jan Mayen , ještě dosud patří Norsku také ostrov Bouvetøya v jižním Atlantiku. Země si činí nárok i na a ostrov Petra I. ,který se nachází u Antarktidy teritorium . Norsko je převážně hornatá země, nejvyšší hora Galdhopiqqen měří 2 469 metrů. V její blízkosti také leží dva norské ledovce Jostedalsbreen a Jotunheimen, lákající každý rok 1 000 turistů. Na západním pobřeží Norska se nachází nejdelší dopravní tunel na světě Laerdal , který měří 24, 5 km dlouhý.
Prvními obyvateli Norska byli Vikingové, kteří zde žili již od konce doby železné . V 9. Století Vikingové osídlili Faerské ostrovy, Orkneje a Island. Roku 985 založili první osady v Grónsku. Jméno dali Norsku zřejmě staří Gótové nebo Dáni a znamenalo v jejich jazyce "cesta na sever". V historickém záznamu vyprávějí vikinského náčelníka Ottara. Norsko bylo dlouhou dobu spojeno s Dánskem. Norsko roku 1380 vstoupilo do unie s Dánskem. Dánsko o Norsko přišlo, protože bojovalo po boku Napoleona proti koalici, ve které bylo Švédsko, a to požadovalo území Norska.
Za první světové války bylo Norsko neutrální. V roce 1940 bylo Norsko přepadeno Německem a přes odpor bylo obsazeno (o vyznamný přístav Narvik na severu bojovali po boků Norů i Britové). V Norsku se zmocnil vlády nepřítel Vidkun Quisling. Země byla okupována až do roku 1945. Po válce Norsko vstoupilo do NATO. K Norsku také patří ostrov Jan Mayen , Špicberky , Medvědí ostrov a Bouvetův ostrov.
Norsko je známé svou nádhernou přírodou, o které bylo již mnoho napsáno.
Poblíž norského městečka Alta, daleko za polárním kruhem se každoročně v polovině ledna, již desátou sezonu, otevírá hotel, který je zcela jedinečný. Je totiž celý postavený z ledu a sněhu. A to se vším všudy. Najdete zde asi 30 ložnic , několik apartmánů, salonky, ledovou kapli a bar. Dokonce i nápoje dostanete podány ve skleničkách z ledu. Prostě veškerý interiér i exteriér je jen z ledu a sněhu.
Za návštěvu stojí také fjordy na západním pobřeží. Norské fjordy Geirangerfjorden a Nærøyfjorden byly vybrány National Geographic, jako nejlépe spravované světové dědictví lidstva. Krajina ze západních fjordů v Norsku byla zařazena do tohoto seznamu Unesco v roce 2005 a je první přírodní oblastí v Norsku, na což jsou Norové oprávněně velmi hrdí. Norsko je země bohatá na příležitosti k lovu a rybolovu. V lesích a horách můžeme potkat losy, divoké soby, jeleny, zajíce a mnoho dalších zvířat volně žijících v drsné severské přírodě. Máte-li zájem zúčastnit se lovu, musíte získat licenci.
Nidaroský dóm se nachází ve třetím největším městě Norska – Trondheimu. Se svými 102 metry délky a 50 metry šíře je to největší gotický chrám ve Skandinávii. V Oslu najdeme i mnoho památek a muzeí. Za návštěvu stojí i krásný park Vigeland, který je, se svým počtem 212 soch, doslova sochařskou galerií. Dominantu města tvoří zámek Akershus , stojící na skále nad přístavem. Z nejznámějších muzeí v Oslu můžeme jmenovat muzeum Kon-Tiki.
Edvarch Munch byl norský malíř a grafik, vlivný představitel moderny.
Obraz Ráno – Dívka sedící na posteli z roku 1884 reprezentuje Munchovo naturalistické období a byl i vybrán jako reprezentant norského umění u příležitosti Světové výstavy v Paříži v roce 1889. V českém prostředí se stal známým po výstavě v roce 1905, kterou se nechala inspirovat umělecká skupina Osma.
Mezi jeho známé obrazy patří Nemocné dítě, Výkřik, Madona, Smrt v pokoji nebo Tanec života.
Jidlo- Jehněčí žebírka patří mezi druhy masa, které jsou cenově přijatelnější. Dobře chutnají a lze si je připravit na grilu nebo v pekáči.
sandra bourdon
28. prosinec 2012
2 945×
684 slov