Peru je přímořský stát na západě Jižní Ameriky při pobřeží Tichého oceánu, jehož hlavním městem je Lima. Má 26,5 miliónů obyvatel, což je téměř dva a půlkrát více, něž kolik má Česká republika. Svojí rozlohou 1 285 216 km2 se řadí na 19. místo na světě, přičemž Česká Republika je až 114. Úředním jazykem je španělština a měnou je nový sol.
Z hlediska cestovního ruchu je Peru velmi atraktivní země, svoje vyžití zde najdou nadšenci provozující vysokohorskou turistiku, ale také ti kteří chtějí obdivovat prastarou kulturu legendárních Inků.
Pokud se rozhodnete navštívit Peru, bezesporu nevynecháte hlavní město Limu. A právě tady začneme naše malé putování. Celé město bylo postaveno Španěly, za vzhlédnutí stojí především náměstí Plaza de Armas a Plaza San Martín. Velmi pěkný je taky presidentský palác. Neměli by jste vynechat muzeum zlata, které je převážně o archeologii a historii Peru. Lima stejně jako další velká Peruánská města mají jednu negativní věc, jsou naplněna hlukem od troubení aut a pokřikování průvodčích "hromadné dopravy".
Další naší zastávkou je město Nazca, samo o sobě není příliš významné, ale v jeho okolí se nachází velmi zajímavá místa. Jedním z nich je pohřebiště Chauchilla. nalézá se kousek za Nazcou. Součástí tohoto pohřebiště je nový hřbitov sloužící chudým, svoji vizáží by mohl sloužit jako scéna v některých hororových filmech, bezutěšená poušť, všude kolem prach a dřevěné hříže. Nás, ale budou zajímat spíše staré hrobky. Nalézají se v nich mumie. Hrobky jsou vykopány do země, mají čtvercový, obdélníkový, kruhový, trojúhelníkový či jiný tvar a může v nich být pochováno více lidí. Není úplně jasné, jak se mumifikovalo, jedna z teorií říká, že se tělo nechalo přes den vysušit na slunci a přes noc zmrznout na mrazu, což odpovídá místnímu klimatu. Pohřebiště byla už dávno vykradena, takže zde nenajdete zlatý poklad, Za zmínku určitě stojí, že dříve se z hrobů vykrádalo hlavně zlato či keramika. Dnes se kradou i mumie, kterou si můžete koupit za pouhých 500 USD. Další zajímavostí poblíž Nazci jsou obrazce vytvořeny z kamenných linií, díky tomu, že v této oblasti neprší, byly zachovány po dlouhá století. Pokud si obrazce prohlížíte ze země, nedávají vám smysl, ale zaplatíte-li si vyhlídkový let zjistíte, že obrazce vyobrazují zvířata a různé postavy. Vědci dnes spekulují o tom k čemu obrazce sloužili, nejvíce z nich se přiklání k tomu, že sloužili jako kalendář. Další z teorií praví, že si sem chodili šamané nabít energií. Jiná teorie říká, že tehdejší kultura znala létající balóny a tak si mohly obrazce prohlížet. Teď se, ale od starověkých kultur přesuneme opět k dnešní civilizaci.
Zavítejme do města Arequipa. Je to velké město, má krásné kostely a katedrály vystavěné za Španělů jsou z bílého kamene, který se těží nedaleko, proto se jí také někdy říká "bílé město". Je v nadmořské výšce 2500 m a má příjemné klima kolem 25 stupňů přes den, ale v noci výrazně méně. Impozantní jsou okolní sopky s nadmořskou výškou kolem 6000m a s bílými čepičkami sněhu.
Další velmi krásné Peruánské město je Cuzco. Toto město okouzluje turisty zejména svým nočním životem, kdy je krásně osvětleno. V centru města je náměstí se spoustou impozantních památek. Celé je protknuto inckou kulturou, základy staveb a některé dlážděné cesty jsou indského původu, dokonce toto město mělo za dob Inků i kanalizaci a vodovod.
Nyní se naše putování přesune k jezeru Titicaca.
Samotné jezero leží na hranicích Bolívie a Peru na plošině Altiplano a je největší v Jižní Americe. Jezero zásobuje 25 přítoků a je zde velmi rušná lodní doprava. Nedílnou součástí jezera jsou také ostrovy na kterých se nacházejí pozůstatky starých civilizací.
Naši pouť po Peru zakončíme snad na nejznámější Peruánské památce. Je jí Machu Picchu, legendární incké opevněné město, které je součástí světového kulturního dědictví. Nalézá se v obtížně přístupném terénu v Andách v nadmořské výšce 2 090 m. Původně sloužilo jako chrám s citadelou, kamenným vodovodem a terasovými zahradami. Toto unikátní město bylo uchráněno před španělskými dobyvateli a bylo objeveno až v roce 1911.
Na závěr jedna rada. Hodláte-li se do Peru vypravit, připravte se na tvrdý šok. S velkým kulturním bohatstvím této země kontrastuje chudoba tamějších obyvatel. Život v Peru je velmi tvrdý, většina obyvatel žije bez elektřiny, v chýších, což je pro Evropana nepřijatelné. Ale i přesto je tato země velmi krásná, ať už svoji drsnou přírodou nebo svými kulturními památkami, a stojí za to ji navštívit.
4. srpen 2008
5 127×
723 slov