Základní informace:
Španělsko se rozkládá na větší části Pyrenejského poloostrova,ležícího na jihozápadním výběžku Evropy.Svou rozlohou 505955 čtverečních kilometrů je za Ruskem a Francií třetí největší zemí evropského kontinentu.
Španělsko má v současnosti více než 40 miliónů obyvatel,takže připadá zhruba 80 osob na kilometr čtvereční.
Španělská ústava zaručuje svobodu všech vyznání,nicméně velká většina obyvatelstva je katolické víry.
Měnou je peseta.Razí se mince v hodnotě 1,5,10,25,50,100,200 a 500 peset.Legálně platné bankovky jsou v hodnotě 1000,2000,5000 a 10000 peset.
Jak stanoví ústava z roku 1978,Španělsko je sociálním a demokratickým právním státem s politickou formou uspořádání,kterou je parlamentní monarchie.
Hlavní město je Madrid,sídlo krále a vlády.Zde se rovněž nachází sídlo právní moci(Senát a Sněmovna poslanců) a sídlo soudní moci(Ústavní a Nejvyšší soud,Rada soudní moci).
Španělský stát je v současnosti tvořen sedmnácti tzv.autonomními společenstvími a dvěma městy Ceuta a Melilla,které se řídí vlastním autonomním statutem.
Byčí zápasy:
Každoročně každé ráno se od 6. do 14. července v hlavním městě Navarry Pamploně vypoštějí
do ulic býky, před kterými potom prchá mnoho odvážných chlapců a mužů. Tato tradice souvisí s oslavami svátku sv. Fermína, mýtického římského učedníka, který podle pověsti obrátil na víru město v severní Francii Amiens. Jeho kult přinesla do Navarry francouzská rodina ve 12. století, která politickým sňatkem zaujala místo vládnoucího roku. Dnes je tento francouzský svatý patronem Navarry. Proto každý červenec si většina obyvatel Navarry nasadí červené barety a vyrazí do Pamplony na oslavy. Prchání před býky je nejznámější, nikoliv však jedinou akcí těchto oslav. Nechybí ani tanec, hudba, ohňostroje a mše.
Svátky ve Španělsku
Španělské svátky odpovídají liturgickému roku. Španělé slaví nejen vánoce a velikonoce, ale oslavují svátky související s jarem a létem, nebo patronem daného místa. Dalšími důvody oslav jsou býčí zápasy, karnevaly a poutě. Nejznámější poutí je Mariánská pouť v Andalusii.
1. leden - Nový rok
6. leden - Tři králové
17. leden - svátek svatého Antonína doprovázený žehnáním domácích zvířat
5. únor - svatá Agueda, v Segovii
19. březen - svatý Josef, tzv. las Fallas de San José, ve Valencii je pracovní volno, v ulicích se podává horká čokoláda s dyňovými koblihami, celou noc jsou páleny tzv. fallas, papírové figuríny, dosahující výšky 18 metrů, o půlnoci je spálena poslední ze 3 tisíc „fallas“ - gigantická postava Gulivera.
3.duben - svátek Svatého kříže, zároveň probíhá i slavnostní korunovace královničky jara
duben - Velikonoční svatý týden, Semana Santa, probíhají pašijové hry, procesí s přenosnými oltáři prochází všemi zastaveními křížové cesty, největší oslavy v Seville, Jerezu a Málaze
1. květen - Svátek práce
15. květen - svatý Isidor, v Madridu
24. červen - svátek svatého Jana Křtitele
29. červen - svatý Petr, v provincii Cáceres je procesím nesena socha sv. Petra s košem plným ryb přes ruku, z nichž jednu mu vkládají do úst, aby ji snědl, měl žízeň a prosil o vodu. Nepomůže-li to, hází jej do vody celého. Ponořování soch svatých je společným rysem lidových slavností v severním Španělsku
1. červenec - oslava dne Nejdražší krve našeho Pána Ježíše Krista, v Denii nedaleko Alicante se konají býčí zápasy na břehu moře
7. červenec - svatý Germin, v Pamploně, slavné encierros - býčí zápasy v ulicích měst
16. červenec - svátek Panny Marie del Carmen, tzv. la Virgen del Carmen
25. červenec - svatý Jakub, týdenní svátek začíná večer 24. července ohňostrojem.
červenec - v Denii propuká největší ze slavností, Fiesta Mayor. Během těchto oslav se odvážlivci koupou v moři s mladými býky.
15. srpen - Nanebevzetí Panny Marie
11. září - katalánský národní svátek
12. říjen - státní svátek Španělska při příležitosti výročí objevení Ameriky, země je zaplavena státními vlajkami
1. listopad - svátek Všech svatých
6. prosinec - Den španělské ústavy
8. prosinec - Neposkvrněné početí panny Marie
25./26.prosinec - svátky vánoční
1. květen 2008
5 951×
599 slov