Thajsko

Thajsko znamená „Země svobodných“ – jako jediný stát v jihovýchodní Asii nebylo nikdy kolonizováno. Jeho vlajku tvoří dva červené pruhy nahoře a dole, mezi nimi je pak modrý silnější pruh symbolizující monarchii. Bílé pruhy označují buddhismus.
Leží v srdci Zadní Indie u Thajského zálivu. S rozlohou 513 115 km2 se Thajsko velikostí podobá Francii. Nachází se mezi 6° a 21° severní šířky a 97° a 106° východní délky, na severu hraničí s Barmou a Laosem, na západě s Barmou, na východě s Kambodžou a Laosem a na jihu s Malajsií. Největší vzdálenost ze severu na jih je kolem 1500km, ze západu na východ kolem 800km.
Panuje zde tropické podnebí. Horké, vlhké období od března do května, monzunové deště od května do října.
Hlavou státu je král. Je zde velice oblíben, Thajci netolerují žádnou kritiku na něj. Významný vliv ve společnosti hraje buddhismus působící jako jednotící prvek. Na severu a severovýchodě země žije asi 600 000 příslušníků různých kmenů, které mají vlastní jazyky a kulturu. Thajsko se potýká s problémem sexuální turistiky. Ženy z chudého severovýchodu provozují prostituci v Bangkoku a Pattaji. Pokračující rychlá industrializace země vede k velkému nahromadění lidí v hlavním městě.
Hospodářství zaznamenává v poslední době v Thajsku rychlý růst, na vzestupu je zvláště zpracovatelský průmysl. Thajsko je považováno za hlavního vývozce rýže a gumy, bohaté jsou také zásoby zemního plynu. Významným podíl na ekonomice země má cestovní ruch. Pro lepší přiblížení si Thajsko rozčleníme do několika částí.
Centrální Thajsko - Centrální oblast je považována za srdce země. V podstatě se jedná o údolní nivy vytvořené řekou Chao Phaya. Tato oblast je nejúrodnější částí země a díky rozsáhlé síti kanálů a zavodňovacích systémů, je hlavní oblastí pěstování rýže. Je také nejhustěji obydlenou oblastí země, s Bangkokem, ve svém středu.
Severní Thajsko - Tato oblast skládá se ze série pohoří s průměrnou výškou 1 200m nad mořem, do kterých se zařezávají strmými údolími řeky Ping, Wang, Yom, a Nan. Rozlehlá část těchto hor je ještě krytá tropickým monzunovým pralesem. Nejcennější dřevo - teak bylo dříve těženo ve velkém rozsahu (vláda nyní vyhlásila plný zákaz těžby ). Hora Doi Inthanon, s výškou 2 595m nejvyšší bod v zemi, se nachází v nejvzdálenější severozápadní oblasti. První tři Thajská království v Indočíně měla svá sídla v severním Thajsku, u Sukhothai, Chiang Mai a Chiang Saen. Druhé největší město dnešního Thajska, Chiang Mai, je centrem severní oblasti. Nejsevernější část Thajska patří do oblasti přezdívané Zlatý trojúhelník - jedné z hlavních oblastí výroby opia na světě.
Severovýchodní Thajsko - Oblast je tvořena z velké části plošinu nazývanou Khorat s průměrnou nadmořskou výškou 200m. Zdejší půdy jsou chudé a písčité a srážky jsou velice sporé s výjimkou období dešťů od června do října, kdy je velká část zaplavená. Oblast je nevhodná k intenzivní zemědělské výrobě a je pokryta savanovým porostem a keři. Severovýchod je nejméně vyvíjecí se oblastí země, a nejméně navštěvovaný turisty.
Východní pobřeží - Tato část země, geograficky jižní okraj severovýchodního Thajska podél Thajského zálivu, tradičně nebyla považována za oddělenou oblast. Dnešní členění je založeno spíše na administrativních a sociálních faktorech než na geografických důvodech. Oblast je považována po centrální části za druhou nejbohatší část země. Východní pobřeží má rozvinutou průmyslovou a turistickou infrastrukturu. Mimoto je proslulá pěstováním durianu a manga a také nalezišti drahých kamenů (rubíny a safíry).
Jižní Thajsko - Zabírá severní polovinu Malajského poloostrova. Oblast je hornatá. Venkov je často úchvatný, a to se stalo předpokladem pro mohutný rozmach turistiky. Tradiční přírodní zdroje jsou cín a guma.
Hory
Nejvýznamnější hory země jsou: Doi Inthanon 2 595m , Doi Pha Ham Pok 2 297m , Doi Luang 2 195m, Doi Suthep 2 185m a Doi Pha Cho 2 024m.
Řeky
Nejdůležitější řeky jsou: centrální Thajsko: Chao Phaya (365km) a Pasak (513km). severovýchod: Mekong (4335km, jen částečně v Thajsku), Chi (442km), Mun (673km). sever: Ping (590km), Wang Wang (335km), Yom (555km), Nan (672km). západ a jih: Maeklong (140km), Petchburi (170km), Tapi (214km), Pattani (165km).

Úřední název Thajské království
Datum vytvoření 1946
Hlavní město Krung Thep (Bangkok)
Počet obyvatel 56,9 milionů
Celková rozloha 513 120 km2
Lidnatost 110 obyvatel na km2
Jazyky Thajština, čínština, malajština, angličtina, ostatní
Náboženství Buddhisté 95%, ostatní 5%
Obyvatelstvo Thajci 75%, Číňané 14%, Malajci 4%, ostatní 7%
Státní zřízení Konstituční monarchie
Měna Baht = 100 satangů

Použitá literatura
 Kapesní atlas světa faktografie, IKAR Praha, spol. s.r.o., 1997
 Internet

Hodnocení referátu Thajsko

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  19. duben 2008
  3 402×
  705 slov

Podobné studijní materiály

Komentáře k referátu Thajsko