Na Zemi nebyly vždycky oceány.Před mnoha milióny let byla Země jenom koule roztavených hornin.Povrch byl poset sopkami,z nichž ucházela spousta plynů,jeden z nich byla vodní pára.Později se Země ochlazovala a vodní pára přecházela do skupenství kapalného.Začala padat na zem v mohutných lijácích.Deště trvali tisíce let,postupně se naplnily prohloubeniny v zemském povrchu vodou a tak vznikly oceány.
Teplota oceánské vody se mění v závislosti na hloubce.Na hladině je teplota nejvyšší,neboť ji zahřívají sluneční paprsky.Pod hladinou se tedy nalézá pásmo slunečního svitu.Vodní vlnění a povrchovými proudy se teplá voda míchá se studenou,které se říká pásmo soumraku.Pod ním se rozkládá studená,tmavá vrstva,kde se voda již téměř nepohybuje.V největších hlubinách oceánu v hlubokomořských příkopech je ledově chladná není v ní velice žádný život a vládne v ní naprostá tma.
Nehlubší místo podmořského světa je Mariánský příkop v Tichém oceánu.Je11 034 m hluboký. Vešel by se do něho celý Mount Everest a nevyčuhoval by z něho ani kousíček.
27. březen 2008
3 023×
171 slov