Ukrajina (vlajka - zlatá barva symbolizuje úrodná pole, modrá pak nebe nad nimi.)
Ukrajina hraničí na východě s Ruskem, na jihozápadě s Moldavskem (včetně neuznaného Podněstří), Rumunskem, na západě s Maďarskem, Slovenskem a Polskem, na severu s Běloruskem. Jižní hranice je tvořena Černým a Azovským mořem, které odděluje poloostrov Krym. Na Dněpru, největší ukrajinské řece, leží hl. město Kyjev. Ukrajinská republika získala nezávislost roku 1991.
Ukrajina je unitární stát, který se dělí na 24 oblastí, 2 města se zvláštním statusem (Kyjev a přístav Sevastopol) a autonomní republiku Krym. Tyto oblasti se dále dělí v rajony, kterých je 490 a přibližně odpovídají českým okresům.
Chortycja (v Záporoží) je největší ostrov na Dněpru. Nachází se na jihu Ukrajiny na území města Záporoží. Ostrov je 12 km dlouhý, jeho průměrná šířka je 2,5 km. Ostrov hrál důležitou roli v historii země. Ve středověku byl důležitou obchodní stanicí. V 16. století se stal rozsáhlou kozáckou pevností. V 18. století ho obsadili Rusové a sloužil jim jako základna při bojích proti Turkům. Dnes se na ostrově nachází národní muzeum, které zachycuje dějiny od doby kamenné až do 20. století. Také můžete navštívit Muzeum záporožského kozáctva. Z ostrova je výhled na obří přehradu na Dněpru.
Chortycja je také vodka, která byla pojmenována na počest ostrova, za sedmý div Ukrajiny ale zvolena nebyla. Chortycja se začala vyrábět v roce 2003, dnes se vyváží do 77 zemí světa. Jde asi o nejkvalitnější a nejznámější ukrajinskou vodku – patří mezi ty dražší a billboardy s Chortycjou jsou vidět poměrně často.
Siněvirské jezero je největším jezerem na Podkarpatské Rusi a pravděpodobně nejprofláklejším přírodním cílem, za kterým směřují zájezdy do Zakarpatí. V jeho okolí se rozprostírá Siněvirský národní park. Hloubka jezera přesahuje 20 metrů, na délku měří okolo půl kilometru. Známým symbolem jezera je dvojitý dřevěný sloup s vyřezávanými postavami bohaté dívky Sini a chudého chlapce Vira. Podle zdejších domorodců stojí za vznikem jezera velký žal. Pověst praví, že chudý mladík Vir miloval krásnou Sini, dívku z bohaté a vlivné rodiny. Zatímco Sini jeho city opětovala, jejím rodičům byl nemajetný Vir trnem v oku. Chtěli jiného nápadníka, neméně bohatého a neméně vlivného, než byli oni sami. Proto si zaplatili nájemného vraha a nechali Vira ze zálohy zavraždit. Krásná Sini truchlila na jeho hrobě tak dlouho, až z jejích slz vzniklo jezero s ostrůvkem uprostřed - mohylou Virova hrobu. Skutečnost je pochopitelně daleko prozaičtější, jezero je "obyčejného" ledovcového původu, což mu ovšem neubírá nic z jeho zajímavosti.
Cítění Čechů pro "pivní kulturu" však na Ukrajině utrpí nemilý šok - typickým koníčkem ukrajinských barmanů a výčepních je totiž sběr pivní pěny z povrchu půllitru lžičkou. Tohoto pivního barbarství se dopouštějí barmani z celé Ukrajiny kdykoliv se "náhodou" v půllitru objeví známka po pěně (což však u mnoha značek není pravidlem), která je zřejmě pivní kultury neznalými Ukrajinci považována za nežádoucí. Naše opakované výzvy, aby nám proboha tu pěnu z piva nebrali, nebyly v podstatě nikdy pochopeny, a to zřejmě ne tak kvůli naší nedokonalé ruštině, jako spíše díky nepochopení "pivní kultury". Zpočátku jsme sice chtěli věřit, že to je pivní kultura jiná, způsobená jiným druhem piva, ale některé otřesné chuťové zážitky nás přesvědčily o opaku.
... Lvovské, Čornomor, Černigovské, Slavutič - vcelku dobré, chutné značky. Za předchozími „šampióny“ si ovšem drží mírný odstup. U Slavutiče je navíc nutno upozornit, že se vyrábí v oblasti nedaleko Černobylu a je otázkou, nakolik to ovlivňuje jeho zdravotní nezávadnost.
28. prosinec 2012
13 165×
632 slov
'