Zakladatel elektrodynamiky A. M. Ampére se narodil v Polémieux u Lyonu v rodině vzdělaného obchodníka, který svého syna sám učil. Mladý Ampére byl na otce silně citově vázán a v jeho bohaté knihovně získával široké znalosti. Jako dítě prostudoval celou encyklopedii a dlouhé partie z ní znal dokonce nazpaměť. V roce 1793 za jakobínské diktatury při trestné výpravě proti Lyonu, který se postavil na stranu krále, byl Ampérův otec gilotinován. U jeho syna to vyvolalo duševní depresi, ze které se vlastně po celý život nevzpamatoval.
Ani v manželství nebyl šťasten. První žena mu záhy zemřela na tuberkulózu, druhé manželství se nevydařilo a bylo zdrojem sporů a hořkosti. Uvádí se, že Ampérovo chování bylo podivínské, nemotorné a prý chodil při každé příležitosti s deštníkem.
Hluboké duševní soustředění a vědecká práce však pomáhaly Ampérovi překonávat tíhu osudu. Zabýval se filozofií a tříděním věd, studoval matematiku, chemii i botaniku. Pro vědu o procesech řízení zavedl název kybernetika, zdůrazňoval potřebu nové vědy o lidském štěstí.
Rychle se stával uznávaným vědcem. Po létech působení na škole v Bourgu a lyceu v Lyonu se stal profesorem pařížské polytechniky a hlavním inspektorem studií, členem francouzské Akademie. Jeho hlavním oborem byla fyzika a právě Oerstedův objev magnetických účinků proudu určil zaměření jeho výzkumu. Ampére především poznal podstatu elektrického proudu jako pohybujících se nábojů a jednotka el. proudu ampér nese jeho jméno. Vytvořil první magnetickou cívku, která brzy našla uplatnění v telegrafu. Vysvětlil vlastnosti magnetů tím, že v látce existují mikroskopické uzavřené proudové smyčky. Pomocí známého pravidla pravé ruky určil směr orientace indukčních čar a zformuloval zákon síly působící mezi elektrickými proudy. Ampérův spis Teorie elektromagnetických jevů odvozená výhradně na základě pokusů se stal základem nové oblasti fyziky - elektrodynamiky.
Ampére zemřel na služební cestě v Marseille a později byl pochován na pařížském Montmartru. Na hrobě si přál mít nápis Tandem felix - A přece šťasten. Bylo mu 61 let.
29. červenec 2008
5 792×
309 slov