Jaroslav Ježek

Jaroslav Ježek se narodil 25.9.1906 v Praze na Žižkově v rodině krejčího. Protože viděl pouze na jedno oko, a to jen velmi slabě, byl od svých osmi do čtrnácti let v dětském slepeckém ústavu. Navíc po onemocnění spálou byl také silně nedoslýchavý.
Přesto se v osmnácti letech přihlásil na klavírní oddělení konzervatoře a byl přijat na oddělení skladby do třídy K. B. Jiráska. Byl na studijním pobytu ve Francii, který mu zaplatil štědrý mecenáš. Posléze patřil i k žákům Josefa Suka.
V letech 1928 – 1938 působil jako skladatel, dramaturg a dirigent Osvobozeného divadla v Praze, spolupracoval s J. Voskovcem a J. Werichem. Skládal hudbu ke většině jejich písní.
Vytvořil prototyp české moderní jazzové a taneční písně. Pro Osvobozené divadlo složil např. Bugatti step, Don Juan, Isabel-valse, Bloody Moon Rhapsody, Polonaisa, Kleopatra, Evropa volá, Obětování bohům, Beguine hydroplane, Tanec loutky, Opium, Černošská rapsodie, Rhythm feet, Full hand, Carioca sol y umbra, Bílé sestry, Echoes of the music-hall, Black dream, Red hot poker, Svět naruby, Nebe na zemi, City lights, Swing cocktail, Rubbish heap blues, A týden uplynul, Spring on Broadway, Happy go lucky, Jarní vítr, Nobody‘s sweet heart, Hej pane králi, Babička Mary, Golem.
Skládal také hudbu k filmům, například k filmu Pudr a benzín (skladba Foxtrot o mravencích), Načeradec král kibiců (Edith-rumba), Peníze nebo život (Rej vážek, Beguine hydroplane), Svět patří nám (Early morning mist, Svět patří nám), Hej rup (Hej rup).
Kromě toho je také autorem koncertních klavírních děl (Koncert pro klavír a orchestr, Fantazie pro klavír a orchestr, Toccata, Sonáta); komorních děl (dva smyčcové kvartety, dechový kvintet) a orchestrálních skladeb (Symfonická báseň).

V roce 1938 bylo Osvobozené divadlo uzavřeno. Ježek odjel roku 1939 spolu s Janem Werichem a Jiřím Voskovcem do Spojených států amerických. Zde 1.1.1942 zemřel v nemocnici v New Yorku na ledvinovou chorobu ve věku 36 let.

Použitá literatura:
Encyklopedie Diderot – Diderot, 1999
Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby, A. Matzner, I. Poledňák, I. Wasserberger a kol. – Supraphon, 1980
Ilustrovaný encyklopedický slovník – Academia, 1981
Jaroslav Ježek & orchestr Osvobozeného divadla 1930-38, textová příloha k LP – Supraphon, 1982
Máme za to (písňové texty), Jiří Voskovec, Jan Werich – Klub přátel poezie, 1990
Panoráma populární hudby 1918 – 1978, L. Dorůžka - Mladá fronta, 1981

Hodnocení životopisu Jaroslav Ježek

Líbila se ti práce?

Podrobnosti

  28. prosinec 2012
  5 482×
  368 slov

Komentáře k životopisu Jaroslav Ježek

Hodnotitel
Výborné, takhle podle mě má vypadat referát, BRAVO!
katerinka
supr