Potomek starého šlechtického rodu, slavný anglický, lépe řečeno skotský romanopisec a básník, zakladatel svět. historického románu. Narodil se 15.8.1771 v Edinburgu a zemřel 21.9.1832 v Abbotsfordu na vlastním zámku.
Mládí Scott strávil na pomezí Anglie a Skotska u svého dědy. Dětská obrna, která Waltera navždy poznamenala, patrně určila jeho budoucí životní dráhu. Studoval v Edinburghu, kde dosáhl r.1792 titul advokáta, později se stal starostou okresu, v němž vlastnil statek. Literární tvorba a výnosy nemovitostí mu umožňovaly spokojený až rozmařilý a výstřední život. Roku 1820 byl povýšen do šlechtického stavu. Záhy se však dostavila katastrofa. Nakladatelský podnik, jehož byl Scott od r. 1810 podílníkem, ohlásil roku 1826 úpadek a spisovatel pozbyl veškeré jmění a velmi se zadužil. Již 55 tiletý se vrhl do práce a za 4 léta podstatnou část dluhu splatil. Roku 1830 byl raněn mrtvicí Itálii se záchvat opakoval a záhy Walter Scott zemřel po rychlém převozu do svého sídla.
Do literatury Scott vstoupil překlady a sbírkami skotských balad, později básnickou, veršovanou povídkou ze starého Skotska (Balada posledního minstrela). Zprvu zůstal u osvědčeného a čtenáři nadšeně přijatého tématu i formy (Marmion, příběh z Floddenfieldu, Dáma z jezera). Později se Scott obrátil k historickému románu. V letech 1815-1831 jich napsal celou řadu a několik z nich se velmi proslavila, např. Starožitník, Bob Roy, Klášter, Pirát a další. Romány jsou děleny do 3 okruhů: skot. povstání r.1745, doby královny Alžběty a Richarda Lví srdce a do Francie Ludvíka XI.
28. prosinec 2012
4 357×
245 slov